Kategoria

Medycyna


Rodzaje wózków inwalidzkich
Autor: camaster | Kategorie: Medycyna 
Tagi: rehabilitacja   sprzęt medyczny   wózek inwalidzki  
28 czerwca 2019, 11:32

W dzisiejszych czasach wózki inwalidzkie są dużo bardziej zaawansowane niż dawniej, umożliwiają one osobie niepełnosprawnej w pełni samodzielne życie. Są one dostosowywane specjalnie pod styl życia chorego, dzięki czemu nie musi on rezygnować ze swoich zainteresowań. Jakie modele wózków inwalidzkich znajdują się na rynku?

 

Typy wózków

 

Pierwszym podziałem wózków jest ich podział ze względy na napęd. Najpopularniejsze w szpitalach wózki standardowe są poruszane siłą rąk osoby niepełnosprawnej lub opiekuna. Drugim typem są wózki elektryczne, które pozwolą na poruszanie wózkiem bez wysiłku pacjenta ani opiekuna. Innym podziałem jest podział ze względu na konstrukcję. Wózki standardowe są spotykane w szpitalach, są ciężkie i są zbudowane ze stali lub aluminium. Modele aktywne są lekkie i mocne, wykonane z aluminium dla osób aktywnych. Wózki stabilizujące są przeznaczone dla osób, które potrzebują podparcia pleców i głowy. Wózek pokojowy jest bardzo komfortowy dla osób wymagających stałej opieki. Wózki sportowe i terenowe są przeznaczone dla osób bardzo aktywnych, ich budowa może różnić się w zależności od celu.

 

Dobranie wózka

 

Wózek inwalidzki musi być specjalnie dobrany dla pacjenta, najczęściej po konsultacjach z kilkoma specjalistami. Zależy przede wszystkim od trybu życia i stopnia niepełnosprawności użytkownika. W wózku inwalidzkim najważniejsza jest wygoda i łatwość poruszania się. Osoba niepełnosprawna powinna testować wózek poprzez spędzenie w nim 20 minut. Warto zainteresować się refundacją z NFZ, dostępną dla każdej osoby w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Terapeuci i rehabilitanci
Autor: camaster | Kategorie: Medycyna 
Tagi: choroba   opieka   leczenie   terapeuta  
24 sierpnia 2015, 09:12

Opieka nad chorą osobą może być niezwykle trudna i wie o tym bez wątpienia każdy kto na co dzień musi zajmować się tego typu czynnościami. Nie tylko wymaga to całodobowej czujności, ale również pochłania niesamowicie duże ilości energii. Dodatkowym problemem może być sytuacja, w której osoba którą się opiekujemy jest większa od nas. Wówczas każda nawet najprostsza czynność może być bardzo utrudniona szczególnie jeśli ten ktoś nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.

Profesjonalna opieka

W takim przypadku warto więc zdecydować się na zatrudnienie osoby, która będzie opiekować się naszym bliskim. Warto jednak pamiętać o tym, by była ona odpowiednio doświadczona i wykwalifikowana. Trzeba bowiem pamiętać, że odpowiedni terapeuta będzie w stanie nawet przyspieszyć proces leczenia lub rehabilitacji, dzięki czemu pacjent będzie w stanie szybciej powrócić do zdrowia, a jest to coś czego bez wątpienia chce nie tylko on, ale również każdy w jego otoczeniu. Taki terapeuta doskonale wie jak należy zajmować się chorym, przez co wszelkie czynności są o wiele skuteczniejsze niż w momencie gdybyśmy sami się nimi zajmowali. Dodatkowym ułatwieniem może być posiadanie sprzętów medycznych takich jak chociażby wózek inwalidzki. Znacznie ułatwia on przemieszczanie chorego z miejsca na miejsce, co wpływa dobrze na stan osoby opiekującej się. Dzięki niemu nie będzie ona bowiem nadwyrężać stawów, mięśni oraz kręgosłupa z uwagi na konieczność dźwigania pacjenta. Terapeuci oraz rehabilitanci bez wątpienia mogą pomóc i jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy korzystać z ich usług. Dzięki temu nie tylko odciążymy nas samych, ale również będziemy mogli zapewnić bliskiej nam osobie profesjonalną opiekę, która bez wątpienia wpłynie pozytywnie na jej stan.

Istota rehabilitacji chorego
Autor: camaster | Kategorie: Medycyna 
Tagi: rehabilitacja   leczenie   terapeuta  
03 sierpnia 2015, 11:09

Wszelkiego rodzaju choroby oraz wypadki mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia. Wówczas bardzo ważne jest leczenie, ponieważ w skrajnych sytuacjach może ono stanowić o życiu lub śmierci danej osoby. Podjęcie takich zadań odpowiednio szybko jest również konieczne, by uchronić poszkodowanego od wielu powikłań i konsekwencji związanych z chorobą czy też uszkodzeniem danej kończyny lub organu podczas wypadku.

Ważny etap leczenia

Leczenie jest niezwykle istotne i pozwala na ustabilizowanie stanu danej osoby, lecz tak naprawdę najważniejszym jego etapem jest proces rehabilitacji. To właśnie ona jest bowiem w stanie sprawić, że pacjent powróci do zdrowia całkowicie lub chociaż częściowo. Ważny jest w tym przypadku również czas w którym rehabilitacja zostaje podjęta. Należy zadbać o to, by odbyła się ona jak najszybciej, bowiem zwlekanie może być bardzo niekorzystne w tym przypadku. Dodatkową korzyścią będzie, jeśli może odbywać się ona w domu, ponieważ wpłynie to bardzo pozytywnie na stan i samopoczucie chorego. Obecność bliskich może być bowiem głównym czynnikiem, który wpłynie na szybkość powrotu do zdrowia. W przypadku rehabilitacji warto również zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego terapeuty. Taki rehabilitant będzie w stanie znacząco skrócić czas potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by korzystać z usług jedynie doświadczonych i kompetentnych osób, by uniknąć wszelkich problemów i nieprzyjemności.

Czy szczepienia są ważne?
Autor: camaster | Kategorie: Medycyna 
Tagi: leczenie   szczepionka   szczepienie  
21 lipca 2015, 10:57

Chyba każdy z nas w momencie gdy był jeszcze dzieckiem, nie lubił wszelkiego rodzaju igieł, szczepionek oraz zastrzyków. Nie jest to ani trochę dziwne, ponieważ tego typu ukłucie wcale nie należy do przyjemnych, a czynności takie jak pobieranie krwi mogą doprowadzać niektóre osoby do omdleń. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju badania z wykorzystaniem naszej krwi, są dla nas bardzo istotne i w skrajnych przypadkach mogą ratować nam życie, ponieważ wykażą pewne nieprawidłowości, które natychmiastowo będziemy musieli zacząć leczyć.

Istota szczepienia

Podobnie sprawa ma się w przypadku wszelkich szczepionek i zastrzyków. W dzisiejszych czasach coraz mniejsza ilość osób decyduje się na szczepienie swoich dzieci, ponieważ uważają oni że wszelkiego rodzaju szczepionki są szkodliwe i tak naprawdę powodują powikłania i powstawanie chorób. Jest to przekonanie jak najbardziej nieprawidłowe, ponieważ wszystkie te substancje zostały odpowiednio przebadane i są całkowicie bezpieczne. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest fakt iż nie wolno szczepić się w momencie gdy jesteśmy przeziębieni. Nasz organizm jest wówczas osłabiony i bardziej podatny na wszelkie wirusy w szczepionce, które normalnie mają na celu uodpornienie nas. Nie od dziś wiadomo że szczepionki mogą ratować życie. To właśnie dzięki nim nasza obecna cywilizacja nie choruje na choroby, które w ubiegłych stuleciach dziesiątkowały całą ludność. Z tego właśnie względu mówienie, że szczepionki szkodzą jest co najmniej mało rozsądne.

Likwidacja barier dla osób chorych i niepełnosprawnych...
Autor: camaster | Kategorie: Medycyna 
Tagi: choroba   niepełnosprawność  
05 maja 2015, 09:49

 

Jeżeli osoba chora jest częściowo sprawna to może ona funkcjonować samodzielnie we własnym mieszkaniu. Konieczne będzie jednak przystosowanie wszystkiego do jej potrzeb. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń sanitarnych, które z reguły są dość problematyczne w użyciu przez osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Dotyczy to zresztą nie tylko osób przewlekle chorych, ale też niepełnosprawnych. Możemy jednak zastosować takie rzeczy, które pozwolą nam nie tylko na radzenie sobie w takich sytuacjach, ale też poprawić poziom bezpieczeństwa.

Sprzęt łazienkowy

W łazience oraz toalecie konieczne będzie zainstalowanie poręczy, które będą służyły do podciągania na się i utrzymywania równowagi. Mogą być one przymocowane na sztywno, ale dostępne są również takie, które umożliwiają ich wychylanie na różne strony. W ten sposób stają się bardziej funkcjonalne. Wanna może zostać dostosowana do chorego na wiele sposobów. Przede wszystkim mamy możliwość dokupienia specjalnej drabinki, która będzie ułatwiała wchodzenie do wody. Jeżeli osoba chora ma problemy z siadaniem (lub późniejszym wstaniem) to powinniśmy zastosować ławeczki, na których można wychodnie siedzieć podczas mycia. Są one też zalecane osobom, które miały operacje kolana i nie mogą zginać nogi w tak dużym zakresie.

Samodzielność

W toalecie możliwe jest zastosowanie specjalnych desek, które będą podwyższały osobę chorą i w ten sposób również nie będzie musiała zginać kolana pod kątem prostym. Z perspektywy osoby zdrowej są to akcesoria, które nie mają specjalnie ważnej funkcji, ale wierzcie mi – z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej jest to znaczne ułatwienie, które może zmieniać naprawdę bardzo wiele.

Przede wszystkim zyskują oni niezależność, która w takim stanie jest rzeczą najważniejszą.